W dniu 3 sierpnia 2024r. weszła w życie zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nią osoby posiadające ważne orzeczenia o niepełnosprawności mogą skorzystać z przedłużenia ważności orzeczenia o dodatkowe 6 miesięcy, nie później niż do dnia wydania kolejnego, ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności. Jedynym warunkiem jest złożenie wniosku o wydanie wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności w okresie ważności orzeczenia, czyli terminie wskazanym w pkt IV formularza orzeczenia o niepełnosprawności (podstawa prawna – art. 6 bb ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Uwaga!
Jest jeden wyjątek – orzeczenia o niepełnosprawności wydane w stosunku do dzieci, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia.
Po otrzymaniu wniosku o wydanie nowego orzeczenia w terminie do 30.09.2024r. przewodniczący powiatowego zespołu ma obowiązek wydać zaświadczenie potwierdzające złożenie wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
Należy przy tym pamiętać, że na podstawie wielu tzw. specustaw (ustawa covidowa, ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności) ważność wielu orzeczeń została przedłużona finalnie do dnia 30 września 2024r. Wszystkie te orzeczenia są „ważne” w rozumieniu art. 6 bb ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do dnia 30.09.2024r., i złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności najpóźniej w dniu 30.09.2024r. wydłuży ich termin ważności o kolejne 6 miesięcy, względnie do dnia wydania kolejnego, ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności.
Praktyka pokaże, czy wprowadzony przez ustawodawcę termin 6 miesięcy będzie wystarczający na wydanie ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności. Zakładając, że wnioskodawca odwoła się do II instancji, we Wrocławiu może być z tym problem, co oznacza, że ważność orzeczenia upłynie pomimo braku wydania kolejnego, ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności.
Odnośnie kart parkingowych, nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadza bezwarunkowe przedłużenie terminu ich ważności do dnia 31 marca 2025r. (art. 3 ustawy z dnia 24.07.2024r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).